Ako môže vyzerať kapitulácia konzervatívneho voliča

Autor: Patrik Májovský | 25.1.2017 o 10:17 | Karma článku: 5,72 | Prečítané:  893x

   Od minuloročných volieb, ktoré sa konali v marci 2016 nám ubehol už skoro celý rok. Voľaktorí predpovedali pád, voľaktorí zvrat. Nič z toho sa zatiaľ neudialo. Ako to bude vyzerať ďalej?

    Aj keby sa konali predčasné voľby, asi by situácia nebola o nič prehľadnejšia. Prestrelky, ktoré mohol slovenský volič sledovať, a stále sleduje, konkurujú nejednej westernovke. 

   Najnovšie je pod paľbou predseda parlamentu Andrej Danko. Paľba sa začala po tom, čo sa „prevalila“ aférka s udeľovaním vojenských hodností. V tomto prípade bol Andrej Danko povýšený z desiatnika na kapitána. Problém je v tom, že SNS, aj keď je to staronová strana, kráča po tenkom ľade. Stačí maličká hlúposť, následne zbabraná tlačovka (kde boli mediálni poradcovia?), a Andrej Danko môže dopadnúť ako gazda, teda aspoň na internete. A to ani nemusí nič ukradnúť, ako zvyknú vravieť miestni analytici.

   Samozrejme zveličujem. Dôvod je nasledovný: elektorát „čerstvej“ strany je pomerne citlivý na akúkoľvek hlúposť, a to môže otriasť s popularitou jednej jedinej výraznej tváre, akú táto strana má, čo sa následne odzrkadlí aj na preferenciách. Hlavne vtedy, keď média a spol. vedia, že treba znemožniť kormidelníka, a taká loď bez kormidelníka, môže ľahko stroskotať na útesoch. V tomto prípade nepomôžu ani štruktúry, keď už budú mimo hru.

   Človek by si aj povedal, že jedno percento hore a jedno dole nič neznamená, keby súčasný zlepenec nepotreboval každučké kreslo, aby vykazoval aspoň ako taký potenciál presadzovať vlastnú politiku z dlhodobejšieho horizontu. Preferencie mierne klesajú aj Smeru, ktorý je až na pár nedávnych vnútrostraníckych nezhôd, pomerne stabilnou stranou. Voličskou základňou Smeru by zrejme podobné útoky príliš neotriasli, čiže ich nemá význam stupňovať. Skôr treba prehodnotiť, či táto stratégia má zmysel, a hlavne úroveň. Róbert Fico si aj tak zabehá po hrádzi, umyje tvár v ľadovej vode, ponadáva do protislovenských prostitútok, a všetko beží po starom.

   A čo Most-Híd? Most-Híd kde tu spálil mosty a teraz je v agónií, resp. nemá dobré vyhliadky. Aspoň nie u slovenského konzervatívneho voliča.

   Čo je však pre určité názorové spektrum priam pohromou (iní prijali realitu a berú to už s chladnou hlavou), je nováčik ĽS Naše Slovensko, ktorý sa v našom parlamente zabýval. A to mu ani najväčšie veštice z rôznych inštitútov pre neviem čo, nevedeli z ruky vyveštiť. Dokonca je dosť možné, že sa stane ĽS Naše Slovensko „štandardným“ politickým subjektom. A neurobí s tým nič ani kotlebobijec J.Benčík. Kým SNS ťažšie znáša mediálne a internetové útoky, nateraz sa stiahla z facebookového bojiska (zlý krok), tak ĽS Naše Slovensko z toho len paradoxne vyťaží. Áno, niektorým z toho doslova priťaží. Jáj, to ešte len potečie sĺz a kofeínu.

   Rodinný podnik OĽaNO-NOVA je stále na tej istej vlne. Nič nové. Má síce potenciál osloviť konzervatívcov, no so svojim koaličným potenciálom, ktorý je hlboko pod nulou, karty v reálnej politike nezamieša. Jediná, ak nerátam Sme hárem, ktorý chráni Posledný križiak, by s OĽaNO-NOVA bola ochotná ísť do koalície len strana SaS, ktorá je pre tradičného konzervatívca odpudivou stranou. Ale čísla stále nepustia. Takže sekať si prsty, je nateraz zbytočné.

   Ale čo teda s konzervatívnym voličom, ktorý je na našej pôde dôležitým a priam rozhodujúcim činiteľom? Najprv sa ho zmocnil Smer, potom ho začala postupne preberať SNS, a nakoniec chudák frustrovaný volič začne preskakovať z kaluže do Hlinu, ktorému je v poslednej dobe poskytovaná až neprimerane častá mediálna pozornosť. Ďalšou možnosťou je kapitulácia a následné utiahnutie na zelenú (či hnedú?) pôdu, aby sa konzervatívec vyhol ďalšiemu prežúvaniu od už starých známych politických špekulantov a ich fráz. A možno týmto prídeme ku koreňu celého problému: kto zmobilizuje konzervatívneho voliča, má na slovenskej politickej scéne celkom slušný potenciál.

PS: Andrej Kiska a spol. to nebude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?