Za čo sa poďakujem Trumpovi

Autor: Patrik Májovský | 28.1.2017 o 13:38 | (upravené 28.1.2017 o 13:56) Karma článku: 6,08 | Prečítané:  732x

   Donald Trump je len pár dní vo svojom úrade a už sa niektoré jeho predvolebné plány dali do pohybu. Inými slovami – rétorika sa mení na politiku.

   Americké voľby pre mňa nemali nikdy úroveň, takže plytký inauguračný prejav, možno aj keby bol hlboký, nič neznamená. Avšak Trump to vo svojej funkcii zobral celkom zostra a zakázal napríklad sýrskym utečencom vstup do krajiny, alebo zakázal akékoľvek federálne financovanie mimovládnych organizácií na podporu plánovaného rodičovstva, ktoré by len v náznakoch podporovali interrupciu. Čo môže mať v rozvojových krajinách aj fatálne následky. Ďalej plánuje začať s výstavbou múru, ktorý by mal zabrániť nelegálnym mexickým migrantom vstup do krajiny, iba za takú smiešnu sumičku desať miliárd dolárov (podľa niektorých odhadov by sa suma mohla vyšplahať až na 25 milárd USD). Ale v konečnom dôsledku, migrácii aj tak nezabráni.

   Donald Trump sa rozhodol klepnúť po prstoch aj korporáciám, ktoré v mene efektivity vyrábajú v krajinách, kde je lacnejšia pracovná sila, a oslabujú tak pracovný trh vo svojich materských krajinách. Čím vznikajú frustrované masy nezamestnaných. Svoj prvý úspech dosiahol Trump tým, že Ford zrušil svoju plánovanú 1,6 miliardovú investíciu v Mexiku, a plánuje ju preinvestovať na domácej pôde. Ďalej rozmýšľa obmedziť tok financií aj do organizácií ako je NATO, alebo OSN. Jednoducho povedané: „Amerika už odmieta zachraňovať svet.“

   Práve toto sú indície, ktoré by Európa mala brať ako výzvu, výzvu k tomu aby sa konečne prestala spoliehať na Veľkého brata. Miesto toho by mala hľadať konsenzus na vlastnej pôde, ktorý jej umožní si zachovať jednotu a celistvosť. Teda iba pod tou podmienkou, keď sa nebudeme chovať ako trumpetá. Otázne je to, čo, alebo kto by mal Európu zjednotiť? Majú to byť abstraktné hodnoty, alebo konkrétne osoby? Ak si zoberieme, že Merkelová už nie je tým lídrom, a ani Schulz, ktorý jej teraz dýcha na päty. Tak potom kto?

   Na toto lídrske vyprázdnenie, ktorému Európa čelí, upozorňoval už významný americký geostratég Zbigniew Brzezinski na konci deväťdesiatych rokov. Brzezinski mal výrazný vplyv na formovanie americkej zahraničnej politiky za Bushovej administratívy, na ktorú sa Trump bude snažiť v niektorých veciach, aj keď nie priamo, nadviazať. V Brzezinského dielach nie je Európa vnímaná ako partner, ale len ako konkurent. Preto sa Trump napríkad potešil z Brexitu. Ale to len tak na okraj.

   Ja dúfam, že sa Európa spamätá, a nedá sa vyšachovať z globálneho ihriska. Ak tomu len Trumpova politika (alebo doktrína?), ktorá mnohých znepokojuje povedie, budem mu za to len vďačný.

   Teda ak nás dovtedy neskúpia Číňania.

 

Zdroje:

http://www.politico.com/story/2017/01/trump-executive-order-immigration-vetting-terrorists-234290

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-37243269

https://euractiv.sk/clanky/rovnost-sanci/trump-zakazal-financovanie-prerusenia-tehotenstva-eu-je-ticho/

http://www.forbes.com/sites/nathanielparishflannery/2017/01/03/ford-cancels-1-6-billion-investment-in-mexico/#3b6873ce2741

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?