Keď sa vysoké školy musia ponižovať (názor)

Autor: Patrik Májovský | 9.2.2017 o 15:49 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  617x

   Školstvo, školstvo, školstvo, trikrát by sme ho mali spomenúť (zaprieť sa totiž nedá) aby sme mu venovali zvýšenú pozornosť.

   Najmä súčasnému trendu, resp. systému (ideológii???), ktorý kvalite vysokých škôl akosi moc nenapomáha. To, čo spôsobuje sústavný finančný tlak na vysoké, stredné školstvo, či gymnáziá, by sa dalo nazvať aj infláciou školstva. Tento finančný tlak a nanútená konkurencieschopnosť v počte žiakov, znižuje úroveň škôl. Jeden z dôvodov – od deväťdesiatych rokov vznikali súkromné školy ako huby po daždi, veď viete, tie konexie na ministerstve.

   Školy sú tak nútené zjednodušovať napr. svoju obsahovú náplň(môže sa stať, že sa na vysokej škole budete učiť, čo je bibliografický zápis), alebo prijímacie konanie na úroveň – ak nie si analfabet, a pošleš prihlášku do termínu, tak ťa prijmeme. V praxi to vyzerá tak, že na výberové/elitné školy sú s postupom času prijímaní čoraz slabší a slabší študenti. Výsledok: demotivácia kvalitnejších študentov a pedagogického zboru, ktorý ešte zažil tie „zlaté časy“ a postupná strata „dobrého mena“ školy, na ktorú nepodarený absolvent chodí, a pýši sa, keď ju ako tak pragmaticky dokončí. Titul treba, avšak špecialistu/odborníka už nie.

   Vláda v tomto prípade argumentuje tým, že potrebujeme vyššiu kvalifikáciu. To je tak trošku od veci, keďže je trendy študovať humanitné odbory (áno potieram aj sám seba). Vládni predstavitelia majú namysli asi inžinierov. Tak tých treba hľadať v indickom Silicon Valley alebo v čínskom Daliane. Tak už to chodí s tou našou globalizáciou – kde máš „kvalitný výrobný“ sektor, tam máš aj inžinierov.

   Mimochodom, nie je to problém len Slovenska (ktoré s tým žiaľ nič neurobí), ale celej Európy. Podľa Eurostatu je v niektorých štátoch (veková skupina okolo tridsiatky) viac ako 50% ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Ak sa spýtate čo robia, odpoveď bude vyzerať asi takto: „Všeličo, len nie to, čo som vyštudoval.“ A to je tak trošku škoda. Jedným z faktorov je aj to, že v určitom období bol po niečom dopyt, avšak pracovný trh trošku zakolísal, a dopyt už nebol. Takže tí, ktorí študovali len na základe tohto krátkodobého kritéria, pohoreli.

   Teraz k tomu trendu humanitných odborov (najmä psychológia, sociológia, politológia). O niečom to asi vypovedá. Príde mi to podobne, ako keď sa počas vojnového stavu navýšia počty odvedencov, a počty zdravotníckeho personálu. Z toho usudzujem, že Európa má problém, a potrebuje podstúpiť komplexné vyšetrenie, ktoré diagnostikuje jej fyzický a psychický stav. Liečba však prebehne len v teoretickej rovine.

   Ale vráťme sa naspäť na Slovensko. Je čas porozmýšľať nad tým, či nepovýšiť bakalársky titul na úroveň dokončeného štúdia, ako to funguje v iných európskych krajinách, alebo porozmýšľať nad obmedzením počtu škôl s pochybnou kvalitou. Ďalej by sa mohol zaviesť individuálnejší prístup pri posudzovaní uchádzača, ako to je v prípade výtvarných škôl, kde hrá rolu aj osobný pohovor. Zníži sa napr. riziko toho, že osoba v magisterskom štúdiu nevie čo študovala, a nevie, čo vlastne očakávala od svojho štúdia. Najčastejšia odpoveď na otázku „čo budeš?“, je „neviem“.

   Samozrejme je namieste prehodnotiť súčasný spôsob financovania. A to z jedného zásadného princípu: Konkurencia by sa mala vytvárať v prvom rade medzi žiakmi, a až potom medzi inštitúciami, ako sú vysoké školy, ktoré sa potom musia ponižovať k trhovým praktikám – kde kvantita, je viac ako kvalita. A tak ako som už spomenul – prijíma sa viac uchádzačov, filter zlyhal, a v najhoršom prípade zistíte, že váš odbor nie je akreditovaný. Ale to vám, keďže už prakticky nefungujú prijímacie pohovory, zabudli spomenúť. Ako to už chodí, na dni otvorených dverí sa treba prezentovať, v čo najlepšom svetle. Pokiaľ vám náhodou nevypnú prúd.

(pozn. Text som vyskladal najmä z osobných rozhovorov a subjektívnej skúsenosti, preto sa za objektívne nepresnosti vopred ospravedlňujem)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?