Čo nám chystajú kritici a odporcovia EÚ?

Autor: Patrik Májovský | 14.9.2017 o 13:16 | (upravené 14.9.2017 o 14:12) Karma článku: 3,44 | Prečítané:  449x

Rôznym nacionálno-konzervatívnym frakciám, ktoré sú ostrými kritikmi Európskej únie a snažia sa vytvoriť reakcionársky protipól k súčasným politickým špičkám, takpovediac zateká do topánok.

Problémom je viacero neúspechov vo vnútroštátnych voľbách, po ktorých sa vyhrotili interné konflikty. Pripomeňme si nedávnu prehru Marine Le Penovej vo Francúzsku, Geerta Wildersa v Holandsku, Norberta Hofera v Rakúsku. Navyše, Francúzky Národný front čelí pretrvávajúcim podozreniam z falšovania dokumentov, a zneužívania financií skrz asistentov, ktoré mali byť údajne použité na mimoparlamentnú činnosť. Ďalej je to odchod lídra Ludovica de Danne z ENF, predtým to bol odchod Marine Le Penovej. Mnoho euroskeptikov a populistov pochádza práve z pôdy Európskeho parlamentu, kde pomaly prichádzajú o kľúčové témy ako bol napr. Brexit, Frexit, Grexit atď., najvýraznejšie sa oslabil vplyv euroskeptikov okolo strany Slobodná Európa a Priama demokracia (EFDD), čo môže zhoršiť aj fakt, že europoslancom čochvíľa vyprší funkčné obdobie a okrem migračnej krízy nemajú výraznejšie témy, ktoré by vedeli zmobilizovať elektorát.

Na druhú stranu možno považovať za úspech už len to, že sa o týchto stranách a lídroch hovorí a dostávajú sa do širšieho povedomia, s čím prišlo aj riziko lustrovania kádrov a s tým spojené problémy. Ale, ak by sme prihliadli na slová Gerolfa Annemansa (VB) a Gillesa Lebretona (FN), tak frakcia euroskeptikov plánuje rozšíriť svoje rady o ľudí z východnej časti EÚ, najmä z Poľska a tým spustiť niečo ako renesančné obrodenie po miernej stagnácií. Ak sa Národný front reorganizuje,  očistí a využije fakt, že Macron sa stáva najnepopulárnejším prezidentom, tak Paríž sa o niekoľko rokov môže stať akousi základňou, kde sa budú konať stretnutia lídrov z radikálnejších hnutí a strán. Eufemistický povedané: "Pripravuje sa druhý, racionálnejšie ladený úder."

V Nemecku sa toto politické spektrum sústreďuje najmä okolo strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá sa pravdepodobne stane treťou najsilnejšou stranou hneď po koalícii CDU/CSU. K tomuto úspechu má napomôcť aj nová tvár pre AfD, Alice Weidelová. Vzdelaná a kultivovaná mladá žena, bývalá zamestnankyňa investičnej banky Goldman Sachs, ktorá prináša konštruktívnu kritiku a zlepšuje imidž strany, aby prilákala aj umiernenejších a náročnejších voličov. Paradoxom však je, že táto mladá politička je lesba, čo nemusí byť po chuti tvrdšiemu jadru. Ale aj to je len technická záležitosť, ktorá sa dá časom rozlúsknuť. 

Ako sme však zistili, v prípade takýchto frakcií netreba robiť predčasné závery a podceniť situáciu, lebo je dosť možné, že do ďalších volieb priberú posily, prehodnotia rétoriku, vylejú vodu z topánok a vykopnú liberálnu demokraciu, ktorá vo viacerých oblastiach pokrivkáva a je živnou pôdou pre nárast pravého, ale aj toho ľavého extrémizmu. No v prvom rade by sa miesto toho súčasným euro pohlavárom zišiel nárast sebareflexie. Tá je totiž niekedy, ako soľ nad zlato.

Zdroj: 

http://www.politico.eu/article/euroskeptics-in-free-fall-at-european-parliament/

http://www.politico.eu/article/marine-le-pens-national-front-stand-trial-fraud-illegal-campaign-financing/

http://www.spiegel.de/international/germany/the-new-face-of-afd-how-right-wing-is-alice-weidel-a-1146038.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Hnevá ma zlý prístup zdravotníkov k pacientom

Mnohé izby budú dvojlôžkové. So samostatným sociálnym zariadením a so sprchou, vraví šéf UNB.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?