reklama

Odvrátená tvár svetoznámeho vynálezcu

Tak ako sa Einstein stal synonymom pre vedca v oblasti prírodných vied, tak meno Edison je synonymom pre vynálezcu v oblasti technológii. Tento geniálny vynálezca s holandskými koreňmi mal však aj svoju druhú, odvrátenejšiu tvár.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Thomas Alva Edison (1847-1931) bol nielen šikovným inovátorom, ale aj šikovným propagandistom a obchodníkom, ktorého praktiky by dnes siahali až za hranice zákona. Aj keď si ho väčšina ľudí spája s objavom žiarovky, korektnejšie spojenie by bolo ho nazvať - inovátorom žiarovky. Žiarovka v tej dobe už existovala, ale vzhľadom na jej svietivosť a nepraktickú konštrukciu, bola v rámci trhu neefektívna. Komerčný úspech jej zaistil až Edison, zavedením volfrámovej špirály. Tento patent mu priniesol značný zisk, a Edison sa tak začal profilovať ako úspešný manažér. S expanziou žiarovky na trh sa Edison musel zbaviť konkurencie, ktorou bol rozsiahly plynárenský monopol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci diskreditačnej kampane začal vydávať časopis, v ktorom škodoradostne popisoval nebezpečenstvo výbuchu plynu v baniach. Následne po celej krajine rozmiestnil svojich predajcov, ktorí mali ľudí informovať o každej nehode v priemyslových závodoch, a pri ktorej sa zrania baníci a robotníci. Kampaň dopadla úspešne. Spoločnosť ovládol strach a čoskoro sa miesto plynových svietidiel, začali hromadne kupovať Edisonove žiarovky.

Ďalšiou prekážkou sa pre Edisona stal jeho bývalý zamestnanec a vedec Nikola Tesla (1856-1943), za ktorým stála firma Georga Westinghousa. Ten so svojim striedavým prúdom ohrozoval Edisonov monopol, za ktorým vtedy stál aj známy bankový magnát J.P.Morgan, a ktorý bol postavený na použití jednosmerného prúdu. A tak začal v roku 1888 viesť ďalšiu diskreditačnú kampaň. Cieľ bol ten istý, vzbudiť v ľuďoch strach a odpor, dokonca aj napriek tomu, že striedavý prúd prinášal ďaleko viac výhod a menšiu poruchovosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Edison počas tejto kampane nakázal svojim zamestnancom pozbierať túlavé zvieratá, ktoré potom s použitím striedavého prúdu usmrcovali priamo na uliciach. Pred reportérmi dychtiacimi po senzácií predvádzal názorné ukážky. Raz naviedol psa z ulice, aby sa napil z plechovky, do ktorej bol zavedený striedavý prúd. Pes tak po pár hltoch zakňučal a umrel. 

Ďalším vrcholom v tejto kampani bolo jedno z prvých zneužití filmu na propagandu. Jednalo sa o krátky film, v ktorom v roku 1903 popravili slonicu Topsy za to, že usmrtila svojich trýzniteľov a jedného návštevníka, ktorí jej do chobota pchali zapálenú cigaru. Pred zabitím ju ešte vykŕmili mrkvou napustenou chemikáliami, aby mala „lepšiu“ vodivosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre vtedajšie obecenstvo sa však stala najdesivejšou poprava človeka elektrickým kreslom. Navrhol ju sám Edison ako „humánnejší“ a „rýchlejší“ spôsob popravy. Vedome klamal a poprava vraha trvala niekoľko minút, počas ktorých ľudia v publiku omdlievali a zvracali.

Čo sa týka týchto postupov, tak sa zhodujú s Edisonovou obchodnou „filozofiou“. Margaret Cheney v rozsiahlom životopise Nikoly Teslu uvádza niekoľko Edisonových výrokov. „V obchode a priemysle kradne každý. Ja sám som toho ukradol mnoho. Ale ja viem kradnúť, oni to nevedia...“ (pod „Oni“ mal namysli spoločnosť Western Union). Možno aj tento prístup mu zaistil rekord v dosiahnutých patentoch, ktorých je vyše 1500. Autorka mu pripisuje aj pohŕdavý výrok, že on nepotrebuje byť matematik, pretože si ich môže najať. Edisonovi totiž chýbalo formálne vzdelanie a bol toho názoru, že inžinieri a vynálezcovia prinášajú národu viac, než akademici. A s obľubou k tomu dodával, že on môže vyjadriť význam každého svojho vynálezu v dolároch, ktoré mu vynález zarobil, a nič viac ho nezaujíma. Horší je fakt, že tento „svetonázor“ pretrváva dodnes. Viac peňazí sa točí v reklamách a konzumnom priemysle, než ide na vedu a výskum. O inflácií ľudských hodnôt v takto nastavenom mechanizme, ani nehovoriac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Edison sa tak stal ikonickým prototypom nevzdelaného vynálezcu, ktorý si vedel zaistiť komerčný úspech, podporu podnikateľského prostredia a zároveň viesť úspešnú propagandistickú kampaň, doslova aj cez mŕtvoly. Tesla to okomentoval slovami: "Keby mal hľadať ihlu v kope sena, nezastaví sa, aby najskôr zvážil, kde sa ihla môže s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzať. Pustí sa do hľadania ako pracovitá včelička. Bolo mi ho ľúto, keď som ho videl pri podobných snahách a vedel som, že znalosť aspoň trocha teórie alebo matematiky by si ušetril 90 % jeho práce."

Tento bezhlavý fanatizmus spolu s vysokým pracovným tempom, sa podpísal aj na jeho zdraví. V tridsiatich rokoch ošedivel, a vraj nebyť jeho obetavej manželky, nemal by šancu sa dožiť vyššieho veku, keďže mu chýbali hygienické návyky, čo v tej dobe mohlo mať fatálne následky. Thomas Alva Edison nakoniec umiera až ako 84 ročný.

„Toho, čo vnášal svetlo do temnoty“, si uctili aj bankári na Wall street a počas jeho pohrebu sa na dve hodiny pozastavila burza a vypla väčšina žiaroviek v USA.

Ismael P. Májovský

Ismael P. Májovský

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  37x

Proti gustu vediem dišputát. Filozof, antropológ, doktorand a politruk. Občas a externe publikujem v SME Komentáre a občas budem tu. Len také mini komentáre. Nič zložité a komplexné. Na to mám iné formáty a iné platformy. Ďakujem za pochopenie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu