Deň, keď mainstreamové média opäť prestrelili

Autor: Patrik Májovský | 25.10.2017 o 17:34 | (upravené 25.10.2017 o 18:04) Karma článku: 4,84 | Prečítané:  1370x

Média boli už od čias Napoleona označované za novú veľmoc a dnes sa výrazne podieľajú na formovaní politického diskurzu. Žiaľ, niekedy až príliš...

Tento jav reflektuje aj politická veda, ktorá v súvislosti s narastajúcim vplyvom médií zaviedla termín – mediokracia.  Jedná sa o politický fenomén, ktorý označuje prekročenie tenkej hranice medzi tým, čo je, a malo by byť hlavnou úlohou médií, a tým, čo už presahuje ich kompetencie.

Hlavnou úlohou médií (akýchkoľvek) je čo najobjektívnejším prístupom sprostredkovať informácie svojim recipientom a vyhnúť sa zbytočnému balastu. To znamená sprostredkovanie holých faktov, s ktorými sa má vyrovnať každý človek svojim vlastným rozumom. Miesto toho sme svedkami opačného javu. Viacero popredných žurnalistov si svoju moc uvedomuje a zneužíva ju. Zneužívajú ju napríklad tým, že sa snažia o presadzovanie určitej ideologickej agendy, s čím súvisí preferovanie svojich politických hrdinov, a útok na tých, ktorí nespĺňajú, alebo nezapadajú do ich ideologického rámca. Vzdávajú sa tak svojho poslania, nezávislosti a začínajú s politickou agitáciou.

Tá sa im však v poslednej dobe akosi vymyká z rúk. Príkladom bol napríklad Donald Trump, ktorému média vyhrali voľby. Ako? Tým, že ho prvoplánovo očierňovali a neuvedomili si jeden zásadný fakt. Ľudia už dlhšiu dobu intuitívne spájajú úradujúcu moc s médiami.

Trumpovi mediálni poradcovia to obratom využili a urobili z neho chudáčika, ktorého sa údajná moc chcela zbaviť. Americké média tak prispeli k jeho popularizácii, čo ich zároveň vrhlo do protirečivého postavenia.

V rámci logiky trhu, ktorú média nielenže prezentujú, ale jej aj podliehajú, sa uprednostňuje to, po čom je dopyt. Trump, posilnený negatívnou reklamou, sa tak stal stredobodom záujmu. Preto mu v predvolebných diskusiách poskytli väčší priestor, ako kvalitatívne lepším kandidátom, ktorým bol napr. Bernie Sanders. A výsledok? Trump sa stal prezidentom. Nie pričinením ruskej tajnej služby, ale v prvom rade vďaka médiám. To, že sa nakoniec stal reprezentantom moci, ktorá sa ho pokúšala „zničiť“, je už jeho voličom asi jedno.

Tento jednoduchý systém sa dá aplikovať aj na náš priestor. V slovenských reáliách je mediálnym mučeníkom Marián Kotleba (pred voľbami aj Boris Kollár) a v susednom Česku ním bol napríklad Václav Klaus alebo Miloš Zeman. Obidvaja sa nakoniec prebili do prezidentskej stoličky. Počas nedávnych volieb do českého parlamentu toho využil aj Tomio Okamura a víťaz volieb Andrej Babiš. Babiš bol práve tou osobou, ktorá bola vystavená silnému mediálnemu tlaku. Avšak ako človek z brandže odolal, a výsledok bol už v deň volieb známy.

Agenda médií sa tak stáva čim ďalej viac kontraproduktívnou a vracia sa im ako bumerang. Človek by u našich aj českých mainstreamových médií, ktoré sa oháňajú kritickým myslením kde sa len dá, čakal určitú úroveň sebareflexie, aká nastala napríklad u ich amerických kolegov. Miesto toho si aj naďalej žijú vo svojom svete a strašia ohrozením demokracie. No tým, že si stanovili agendu pod pláštikom "nezávislosti", sa stali prvým aktérom, ktorý ju zneužil. Ďalším, kto sa ju pokúsi zneužiť, budú už len extrémisti.

Reči o ohrození demokracie, sú tak len ohrozením ich vlastného ideologického rámca, nie však verejnosti, ktorú sa neustále snažia pretvoriť na svoj obraz. Tá sa však búri a opäť to dala najavo. Aj keď detinsky, ale stále slobodne a demokraticky. Možno by sa tak nestalo, keby sa konečne média vrátili k svojmu pôvodnému remeslu, ktorým je objektívne a nezaujato informovať, alebo verejne deklarovali svoju politickú orientáciu. 

A možno by pomohlo len to, keby politiku, ktorá presahuje ich kompetencie, nechali opäť politikom. Lebo sa im môže stať, že opäť prestrelia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu pre SME: Smer si mierne polepšil, s Mostom a SNS aj tak nemá dosť

Progresívne Slovensko by sa dostalo do parlamentu.

SVET

Ruská agentka sa na súde priznala. Ako funguje ruská špionáž v USA?

Na jedného špióna je viac ako desať ľudí.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Prieskum ukazuje bezradnosť parlamentnej opozície

Z minulých volieb sme sa stále nespamätali.


Už ste čítali?