Pár slov o starej známej oligarchii

Autor: Patrik Májovský | 6.12.2017 o 8:38 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  642x

Oligarchia sem, oligarchia tam. V princípe všetci vieme, že sa jedná o úzku skupinu bohatých ľudí, ktorí využívajú svoj finančný kapitál na ovplyvňovanie politického diania.

Mohlo by sa zdať, ako sa väčšinou aj zdá, že sa jedná o novodobý fenomén. No prvky oligarchie sú asi tak staré ako klinové písmo. Dalo by sa tvrdiť, že táto spoločenská vrstva je tu s nami už od čias, keď výmenný obchod, prevažne v naturáliách, ustupoval obchodu za prvé mezopotámske šekely, ktoré vtedy slúžili zároveň ako jednotka hmotnosti.

S rozvojom obchodu sa tak popri klasických kňazských panovníckych elitách, pomaly ale isto formuje nová vplyvná skupina, ktorá tým, že vlastní nové platidlá, dokáže svoj majetok koncentrovať. Dovtedy jej v tom bránil prirodzený rozklad. Komodity ako obilniny, ovocie, zelenina atď. boli zvyčajne určené na okamžitý export. Iný tovar ako látka, remeselné výrobky, tým, že časom tiež podliehali prírodným zákonom, boli taktiež odkázané na rýchlu výmenu. To bránilo hromadeniu majetku, ktorý by sa dal neskôr reinvestovať aj mimo obchodnú sféru.

O dve milénia neskôr, s príchodom „moderného štátu“ akým bola antická polis, v ktorej sa už hojne používajú strieborné a zlaté mince, a ktoré nepodliehajú zubu času, sa formujú prvé „korporácie“ profitujúce z lodného alebo zbrojárskeho priemyslu. Ich vplyv, najmä počas peloponézskej vojny vzrastie až natoľko, že sa vyvinie oligarchia takmer do takej podoby, v akej ju poznáme dodnes.

Navyše lodný a zbrojársky priemysel, sa aj za tých dvetisíc rokov príliš nezmenil (ak si odmyslíme technologickú zmenu), naopak, tieto odvetvia svoje postavenie v globalizovanom svete len posilnili.

Ako sa však s oligarchiou vyrovnávala starogrécka spoločnosť? Väčšinou ju do seba absorbovala, ako to bolo napríklad v spartskom zriadení, ale aj do značnej miery v tom aténskom. Samozrejme narastajúce majetkové rozdiely medzi bohatými, ktorí mali vplyv a chudobnými, ktorí ho chceli mať, viedli k neustálym sporom, ktoré zas musela absorbovať a tlmiť stredná trieda.

Keď Aristotelés v 4.storočí pred n.l. zozbieral a robil komparáciu 150 rôznych ústav, už vtedy pochopil, že odstrániť oligarchiu ako takú nemá zmysel, preto jej časť začlenil do svojej ideálnej formy zriadenia, akým bola politea. Tá obsahovala v sebe zmes aristokratických, monarchistických, ale aj demokratických prvkov, ktoré sa vzájomne vyrovnávali.

No zaujímavý je jeden príklad, uvedený v jeho diele Politika, ktorý túto iniciatívu oligarchie podieľať sa na vláde plne rešpektuje, a dokonca, aby zabránil zákulisným hrám, ťahaniu za nitky, jej doslova pod hrozbou sankcií prikazuje účasť na verejnom živote, či v mestskej správe. Zatiaľ čo menej majetným ponecháva slobodnú voľbu a možnosť nezaujatého pozorovateľa.

A tak každý vedel, kto je kto. Ak náhodou pri výkone svojej funkcie zlyhal, alebo neprospieval verejnému záujmu, ale hľadel len na svoj, mohol byť anonymnou črepinovou voľbou ostrakizovaný. Čo znamenalo desaťročné vyhnanstvo. Navyše, pokiaľ šiel niekto do súdnych sporov, aby sa zamedzilo ich ovplyvňovaniu, bola súdna rada volená losom až v ten deň, keď sa malo zasadať.

Niekedy keď nad tým premýšľam, tak ma napadá len jedno. Pokiaľ oligarchia nezačne viesť dialóg so spoločnosťou a podieľať sa na jej rozvoji, či dobrovoľnej redistribúcií bohatstva, môže sa stať, ako sa to aj viackrát  v prípade starovekých Atén stalo, že z ľudu nakoniec vzišiel nejaký demagóg, ktorý masu bažiacu po cudzom majetku zneužil, aby nastolil tyraniu. Oligarchia bola následne buď povraždená alebo vyhnaná.

Avšak, tá sa potom, aj s pomocou cudzej moci, opäť vráti na scénu. Možno aj preto, že v ľudskej spoločnosti bol zakorenený akýsi železný zákon oligarchie skôr, než sa začali používať kovové platidlá. A myslím, že sa nezmení, ani keď sa ich pokúsia nahradiť kryptomeny, nad ktorými nebude mať už nikto kontrolu. Možno.

Ale to je už zrod úplne iného typu elít, ako sú len tie, založené na majetku. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu pre SME: Smer si mierne polepšil, s Mostom a SNS aj tak nemá dosť

Progresívne Slovensko by sa dostalo do parlamentu.

SVET

Ruská agentka sa na súde priznala. Ako funguje ruská špionáž v USA?

Na jedného špióna je viac ako desať ľudí.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Prieskum ukazuje bezradnosť parlamentnej opozície

Z minulých volieb sme sa stále nespamätali.


Už ste čítali?