Áno, žijeme v ére antipolitiky

Autor: Patrik Májovský | 10.12.2017 o 9:32 | (upravené 10.12.2017 o 15:34) Karma článku: 4,69 | Prečítané:  298x

A nie sú to len dnešné dni, niečo čo sa tu objavilo len pred pár hodinami. O to smutnejšie je, že si to niektorí, a hlavne tí, ktorí sa pýšia svojou politickou prozreteľnosťou, všimli až teraz.

O antipolitike, resp. kríze štandardných strán hovoril svojho času už Václav Havel. Nazýval ju  postdemokraciou, v ktorej sú štandardné strany nahrádzané protestnými hnutiami. Väčšinou sa jedná o subjekty sústredené len okolo jedného, alebo pár dominantných problémov a tém.

Ak sa odstránia, odstráni sa tým aj zmysel a cieľ hnutia, ktoré sa buď od základov zmení, alebo mimovoľne odumrie.

Pokiaľ však problém, alebo to, čo ho generuje ostáva, zachová si hnutie svoj punc a zmysel života. Jeho mantrou sa môže stať napríklad  boj s korupciou, ktorá miestami pôsobí až magicky.

Všetci sa v boji proti nej spoja a nájdu si obetných baránkov, alebo aj skorumpovaných vlkov. Niekedy to pôsobí podobným dojmom, ako keď konšpirátori odhaľujú sprisahania, čo im dodáva ešte magickejší pocit, že vedia o niečom, čo iní nevedia, alebo nemohli odhaliť. Lebo tí ostatní sú len hlúpe ovce, alebo sú skorumpovaní a chránia zlodejov.

Ale ako je s tou korupciou? Je príčinou všetkého zla? Všetkých problémov v spoločnosti, alebo ich dôsledkom? Chceme hovoriť o zlyhaní jednotlivcov, alebo nejakého systému? O čo nám ide? Ide nám o hlbšie poznanie problému, alebo len a len o naše prežitie?

Ak to majú byť nakoniec len krátkodobé riešenia, ktoré v rámci politického boja „popravia“ jednotlivcov, a iným vdýchnu život, tak je to celkom pochopiteľné. Uchová sa systém a problém sa po určitej dobe opäť vráti, aby mohol znova a znova traumatizovať spoločnosť.

Avšak, každý systém začne časom produkovať anomálie, ktoré bude musieť odstrániť, alebo ho nakoniec pohltia. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že tieto anomálie boli v prvom rade vytvorené vedome aj nevedome, štandardnými stranami. To je fakt.

No za érou antipolitiky, nie je len korupcia, ale aj spôsob ako sa o nej diskutuje.

Po zhliadnutí rokovania o opätovnom odvolávaní ministra vnútra, mám vnútorný pocit, že súčasťou tejto antipolitiky, sa stávajú aj tí, ktorí ju tak vehementne kritizujú.

Čo však s tou korupciou? Obávam sa, že ju budú musieť odstrániť, alebo lepšie povedané minimalizovať tí, ktorí ju zapríčinili, t.j. štandardné strany ponúkajúce riešenia aspoň v strednodobom horizonte. Tie sa však na slovenskej scéne akosi vytrácajú.

Konštruktívne návrhy sú zatienené vyhrážkami typu: „Skorumpovaný zlodej, skončíš v base!“

Ale, aj to je éra antipolitiky.

Čo však s tou korupciou a ďalšími problémami? Myslí to s nimi niekto vážne? Lebo ponúkať jednoduché riešenia a univerzálne odpovede, vie každý.

Aj radikáli, ale tí to na rozdiel od hercov a šaškov, vždy mysleli vážne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko väzní boháča z Ruska, ktorý hovoril o úplatkoch pre Kremeľ

Valentin Vinogradov sa mal dopustiť podvodu pri obchode s nehnuteľnosťou. Nikomu pritom nevznikla škoda.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kúpiť lístky na hokej cez web? Nemožné

Robili čo mohli, dopadlo to ako vždy.

Stĺpček Petra Schutza

O vydaní Vinogradova do Ruska by sa nemalo ani uvažovať

Rusko nie je právny štát.


Už ste čítali?