Áno, žijeme v ére antipolitiky

Autor: Patrik Májovský | 10.12.2017 o 9:32 | (upravené 10.12.2017 o 15:34) Karma článku: 4,96 | Prečítané:  228x

A nie sú to len dnešné dni, niečo čo sa tu objavilo len pred pár hodinami. O to smutnejšie je, že si to niektorí, a hlavne tí, ktorí sa pýšia svojou politickou prozreteľnosťou, všimli až teraz.

O antipolitike, resp. kríze štandardných strán hovoril svojho času už Václav Havel. Nazýval ju  postdemokraciou, v ktorej sú štandardné strany nahrádzané protestnými hnutiami. Väčšinou sa jedná o subjekty sústredené len okolo jedného, alebo pár dominantných problémov a tém.

Ak sa odstránia, odstráni sa tým aj zmysel a cieľ hnutia, ktoré sa buď od základov zmení, alebo mimovoľne odumrie.

Pokiaľ však problém, alebo to, čo ho generuje ostáva, zachová si hnutie svoj punc a zmysel života. Jeho mantrou sa môže stať napríklad  boj s korupciou, ktorá miestami pôsobí až magicky.

Všetci sa v boji proti nej spoja a nájdu si obetných baránkov, alebo aj skorumpovaných vlkov. Niekedy to pôsobí podobným dojmom, ako keď konšpirátori odhaľujú sprisahania, čo im dodáva ešte magickejší pocit, že vedia o niečom, čo iní nevedia, alebo nemohli odhaliť. Lebo tí ostatní sú len hlúpe ovce, alebo sú skorumpovaní a chránia zlodejov.

Ale ako je s tou korupciou? Je príčinou všetkého zla? Všetkých problémov v spoločnosti, alebo ich dôsledkom? Chceme hovoriť o zlyhaní jednotlivcov, alebo nejakého systému? O čo nám ide? Ide nám o hlbšie poznanie problému, alebo len a len o naše prežitie?

Ak to majú byť nakoniec len krátkodobé riešenia, ktoré v rámci politického boja „popravia“ jednotlivcov, a iným vdýchnu život, tak je to celkom pochopiteľné. Uchová sa systém a problém sa po určitej dobe opäť vráti, aby mohol znova a znova traumatizovať spoločnosť.

Avšak, každý systém začne časom produkovať anomálie, ktoré bude musieť odstrániť, alebo ho nakoniec pohltia. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že tieto anomálie boli v prvom rade vytvorené vedome aj nevedome, štandardnými stranami. To je fakt.

No za érou antipolitiky, nie je len korupcia, ale aj spôsob ako sa o nej diskutuje.

Po zhliadnutí rokovania o opätovnom odvolávaní ministra vnútra, mám vnútorný pocit, že súčasťou tejto antipolitiky, sa stávajú aj tí, ktorí ju tak vehementne kritizujú.

Čo však s tou korupciou? Obávam sa, že ju budú musieť odstrániť, alebo lepšie povedané minimalizovať tí, ktorí ju zapríčinili, t.j. štandardné strany ponúkajúce riešenia aspoň v strednodobom horizonte. Tie sa však na slovenskej scéne akosi vytrácajú.

Konštruktívne návrhy sú zatienené vyhrážkami typu: „Skorumpovaný zlodej, skončíš v base!“

Ale, aj to je éra antipolitiky.

Čo však s tou korupciou a ďalšími problémami? Myslí to s nimi niekto vážne? Lebo ponúkať jednoduché riešenia a univerzálne odpovede, vie každý.

Aj radikáli, ale tí to na rozdiel od hercov a šaškov, vždy mysleli vážne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Boli sme na Babišovom Čapím hnízde. Nikde nikto, len hotel takmer plný

Žiadny podvod, opakuje český premiér. Podvod naznačujú európski vyšetrovatelia.

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí.

DOMOV

Európske centrum pre práva Rómov žaluje Kaliňákovo ministerstvo

Prekáža im zhromažďovanie štatistík.


Už ste čítali?