Ľuboš Blaha: Sulík žije v nejakej inej galaxii

Autor: Patrik Májovský | 6.2.2018 o 18:17 | (upravené 6.2.2018 o 18:28) Karma článku: 3,65 | Prečítané:  1439x

Europoslanec Richard Sulík (SaS) nedávno opäť kritizoval postup EÚ, pričom tvrdil, že  „nič nie je trvácnejšie ako dočasné vládne opatrenie“.  

Richard Sulík tak reagoval na iniciatívu EÚ, resp. návrh z dielne skupiny Socialistov a demokratov (S&D), ktorých podporilo 574 europoslancov, zatiaľ čo 113 hlasovalo proti. Tento návrh si za cieľ stanovil podporu zamestnanosti mladých. Čo sa nepozdáva europoslancovi Richardovi Sulíkovi: „V čase najväčšej krízy EÚ schválila dočasný dotačný program pre mladých nezamestnaných. Teraz, keď je konjunktúra, nezamestnanosť výrazne poklesla a program by mal podľa pôvodných plánov vypršať, ide sa zmeniť na trvalé opatrenie, lebo byrokrati sa nikdy nevzdajú možnosti prerozdeľovať peniaze a obhajovať tým svoju existenciu.“

Vo svojom vystúpení ďalej uviedol, že „nezamestnanosť mladých je bezpochyby vo viacerých členských krajinách problém, avšak tento problém si musia riešiť členské krajiny“.

Zdôraznil tak kompetenciu národných štátov, ktorá môže byť v rozpore s agendou užšej integrácie členských krajín EÚ, či vládnym smerovaním do jadra EÚ.

No posilňovanie kompetencií národných štátov, môže byť zas v rozpore s "okresávaním" štátu, ktoré predseda SaS vo svojich vystúpeniach často krát deklaruje. 

Naopak, podľa Richarda Sulíka je riešenie tohto problému jednoduché: „odstraňovanie bariér v podnikaní, zníženie zaťaženia práce a menej byrokracie“, z čoho vyplýva, že posilnenie kompetencií by sa nakoniec malo týkať súkromného sektora.

Otázkou už len ostáva, kto zo súkromného sektora, keďže je to široký pojem, by mal byť zodpovedný za riešenie tohto problému?

Na pôde Európskeho parlamentu si Richard Sulík neodpustil aj kritiku na adresu Eurovalu a dočasných výkupov dlhopisov.

Svoje stanovisko k vystúpeniu Richarda Sulíka, mi poskytol predseda výboru pre európske záležitosti, Ľuboš Blaha (SMER-SD), ktoré tu uvediem v plnom znení:

"Sulík je ojedinelý prípad politika, ktorý sa v jednom výroku dokáže pomýliť hneď trikrát.

Po prvé, nezamestnanosť mladých nepoklesla tak isto, ako všeobecná nezamestnanosť a mladí ľudia potrebujú asistenciu štátu. Slovensko využilo v tomto smere európske peniaze veľmi úspešne a neexistuje dôvod, prečo ich ďalej nevyužívať, ak ich EÚ ponúka.

Nezamestnanosť mladých je stále obrovský problém v celej Európe, preto je logické, že EÚ pokračuje v Záruke. Ak si Sulík myslí, že problém nezamestnanosti mladých vyriešila konjunktúra, asi žije v nejakej inej galaxii.

Po druhé, „záruka“ sa týka iba regiónov, kde ide o vypuklý problém, v prípade Slovenska ide o východné Slovensko. Ak Sulík považuje problém nezamestnanosti mladých celoslovensky za vyriešený, zrejme za ostatné roky z pohľadu Slovenska nevytiahol päty z Bratislavy.

A po tretie, nepôjde o trvalý program.  V júni 2017 sa Rada a Európsky parlament dohodli na zvýšení rozpočtu Iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí (YEI) na roky 2017 – 2020 pre oprávnené členské štáty o 2,4 miliardy EUR. Stále ide o dočasný európsky balík, ktorý našim mladým ľuďom mimoriadne pomáha a ja osobne som veľmi rád, že EÚ v záplave neoliberálnych reforiem ukazuje aj sociálnejšiu tvár.“

Zároveň dodal: „Je absurdné, že Sulík útočí na to, že pomáhame mladým ľuďom, ale ešte absurdnejšie je, že útočí na opatrenie, ktorému absolútne nerozumie.“

Na znevýhodnené postavenie mladých v rámci trhu práce poukazoval minulý rok aj taliansky ekonóm a bankár Mario Draghi, podľa ktorého legislatívne zvýhodnenie starších insiderov, spôsobuje aj to, že mnoho mladých musí pristúpiť na málo platené dočasné pracovné dohody a v časoch krízy ich prepúšťajú ako prvých.

Podľa štatistiky Eurostatu, ktorá vyšla v júli minulého roku, je v EÚ bez práce 16,8% ľudí vo veku do 25 rokov. Najväčšie miery nezamestnanosti mladých boli namerané v Grécku (44,4%) a v Španielsku (38,6%). Na Slovensku je bez práce 16,6 % mladých ľudí.

(text vznikal ako súčasť skúšobneho zadania/cvičenia)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?