Prečo práve Soros? Prečo práve teraz?

Autor: Patrik Májovský | 6.3.2018 o 18:22 | (upravené 12.3.2018 o 18:01) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  1753x

Koaličná vláda je v posledných dňoch pod veľkým tlakom. No miesto toho, aby sa niektorí jej predstavitelia konečne vynorili a začali plávať smerom k brehu, plávajú ďalej po tom istom prúde, ktorý ich nemilosrdne sťahuje ku dnu.

To má za následok, že topiaci premiér sa aj slamky chytá. Takouto pomyselnou slamkou je aj orbánovská téma s názvom „George Soros“. V reakcii na prezidentov prejav vytiahol Róbert Fico polroka starú otázku: Prečo bol Andrej Kiska na osobnom stretnutí s finančníkom Sorosom? A prečo to prezidentská kancelária najprv zamlčiavala a neskôr uviedla, že prezident s ním riešil len lepšiu integráciu Rómov? 

Áno. Musíme priznať, že takto položená otázka je zo strany premiéra legitímna, keďže sa jedná o kontroverznú osobu, ktorá svojimi vlastnými slovami zasahuje do suverenity štátov za účelom presadiť vlastnú víziu otvorenej spoločnosti. A ešte presnejšie: „Otvorená spoločnosť presahuje štátnu suverenitu.“ Takéto postoje musia vzbudzovať v každom, kto sa podieľa na riadení štátu, isté obavy.

Slovensko, aj napriek tomu, že je malá krajina, sa nachádzalo už od svojho vzniku (predtým Československo a finančná podpora cez švédsky fond vo výške 3 miliónov USD  určená pre disent a Chartu 77) v hľadáčiku istých záujmov, resp. svojskej predstave o demokracii a prechodu na trhové hospodárstvo, keďže iné krajiny sa v rokoch 90.tých, s výnimkou Slovenska, tomuto modelu už upísali, ako uvádza Soros vo svojom rozhovore s novinárkou Krisztinou Koenenovou.

Podľa neho sa Mečiar usiloval napojiť Slovensko na Rusko a preto bolo potrebné sa v tejto veci naplno angažovať. Predtým mu však nerobilo problém sa angažovať napr. v šatalinskom pláne, čo bola reformácia Sovietskeho zväzu na Medzirepublikovú radu, nie však jeho rozpad. Ale paradoxy Georga Sorosa by boli na jednu samostatnú knihu.

Tieto intencie a prepojenia v protimečiarovskom ťažení (dovtedy len konšpirácie) potvrdil verejnosti nedávno aj novinár Martin M. Šimečka, podľa ktorého by sme to sami nezvládli.

To však neznamená, že je potrebné teraz kriesiť politické mŕtvoly. Tie nech ostanú tam, kde sú.

Ale na druhej strane je úplne prirodzené sa pýtať: Nakoľko sú politické zmeny vecou skutočnej občianskej spoločnosti, žijúcej a fungujúcej v jedinečnom kultúrnom prostredí, či v štáte tvorenom viacerými národnosťami a nakoľko sú idey a ich forma implementovaná a stimulovaná zvonka? Napríklad mediálnou manipuláciou...

Ale vráťme sa k premiérovi, prečo vytiahol „Georga Sorosa“ až teraz a dovtedy preňho nebol témou, aj keď mohol byť? Skúsme sa na to pozrieť takto:

S demisiou premiéra, totiž padá aj celá vláda. A práve apel na demisiu premiéra je nepriamo obsiahnutý vo výrokoch prezidenta Andreja Kisku, ako aj vyslovenie nedôvery vláde a vypísanie predčasných volieb. Cesty sú len dve: parlament a ulica. V parlamente je potrebných 90 hlasov na vyslovenie nedôvery. Bez strany Most-Híd, ktorá sa teraz snaží zachovať aspoň posledné kúsky svojej tváre, sa vláda dostáva do nepríjemnej situácie. Navyše Most-Híd má potenciál byť v koalícii s SaS alebo OĽaNO, čiže v budúcej vláde. SNS už menej, preto sa unáhlených postojov stráni.

Opozícia na čele s SaS je teda jednostranne za pád vlády.

No či chceme, alebo nie, je v hre aj strana ĽS NS, s ktorou sa doteraz nikto priamo nebavil (odmysliac si Sulíkovu kávičku), a ktorá môže zohrať významnú úlohu. Podrží ĽS NS vládu? Ja si myslím, že pokiaľ za týmto celým vývojom mal byť George Soros, ako sa premiér s jemnou prímesou konšpirácie snažil navodiť, alebo Sulík medzitým nestihol aj druhú kávičku, tak si vláda s vysokou pravdepodobnosťou, zachráni svoju existenciu.

Koniec koncov, jedna z hlavných príčin jej vzniku, bol práve boj proti ĽS NS, s ktorou teraz premiér musí nepriamo komunikovať. Inými slovami - bojovať spolu s ĽS NS proti všeliakým rozvracačom zo zahraničia, miesto toho aby najprv bojoval s rozvracačmi a mafiánmi vo vlastnom štáte.

Nám len zostáva skonštatovať, že Slovensko sa v tvorbe svojich vlastných paradoxov, zaobíde aj bez toho Georga Sorosa. Očividne má dosť svojich vlastných špekulantov. Alebo aj nie?

A čo za to vlastne bude chcieť ĽS NS?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ochrana Fica stojí desaťtisíce, no podľa Sakovej mu ju treba

O predĺženú ochranu žiadal expremiér aj v roku 2010 po nástupe vlády Ivety Radičovej.

Dnes píše Ondej Prostredník

Prečo útočili na kresťanov na Srí Lanke

Útočníci využívajú etnické a náboženské rozdiely na oživenie občianskej vojny.


Už ste čítali?