Igor Matovič a Psychopatológia každodenného života

Autor: Patrik Májovský | 13.3.2018 o 18:41 | (upravené 13.3.2018 o 20:18) Karma článku: 7,40 | Prečítané:  2641x

Vo svojom diele Psychopatológia každodenného života (1901) sa rakúsky psychoanalytik Sigmund Freud podujal preskúmať potlačené spomienky a myšlienkové pochody a vstupnou bránou k nim, mu boli práve prerieknutia.

Pomocou rečových chýb, tzv. prerieknutí a ich následnou analýzou, dokážeme preniknúť do mysle subjektu, ktorý vedomou činnosťou určité svoje myšlienky potláča a čosi z nich „rekonštruovať“ a „dešifrovať“. Neskôr sa tento koncept ujal aj pri analýze rétorických aktov jednotlivých politikov, z ktorých sa vyvodzovalo, či politik klame, zastiera alebo sa jednoducho povedané, len pretvaruje.

Zoberme si teda najčerstvejšie prerieknutie  Igora Matoviča: „Míľnik, ktorí sme dosiahli vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice, by...“, tu sa Matovič zamyslel a urobil krátku pauzu, „predpokladám, konečne mohol spôsobiť, aj by som povedal, návrat k svedomiu, pri poslancoch SMERu.

Kľúčovou je práve prvá časť vety, ktorá si žiada viacero otázok: Vie Igor Matovič niečo konkrétne o vražde Jána Kuciaka? Využil Igor Matovič bezcitne vraždu Jána Kuciaka na svoje opätovné politické teátro po mesiacoch odriekania? Pretvaruje sa Igor Matovič? Potláča v sebe niečo, a ak áno, tak čo? Alebo sa jedná len o nevinný lingvistický prehrešok?

Či nakoniec budeme musieť usúdiť, že Freudova práca stojí na vode a nespochybňuje autentickosť, citlivosť a úprimnosť Igora Matoviča?

K tej druhej časti poznamenám len to, že by bol v prvom rade vhodný návrat k nevedomiu Igora Matoviča. Možno zopár sedení. Hypnóza. A možno by len postačil jeho obľúbený detektor lži, aby vyvrátil všetky pochybnosti o jeho úprimnom záujme o budúcnosť Slovenska.

Lebo ja o nej neustále pochybujem. Aj o jeho „najlepšom vedomí a svedomí“, ktoré je nevyhnutnou podmienkou na výkon poslaneckého mandátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?