„Cosa Nostra“ a naši noví susedia

Autor: Patrik Májovský | 14.3.2018 o 19:11 | (upravené 14.3.2018 o 21:10) Karma článku: 2,88 | Prečítané:  548x

Pomaly začínam mať pocit, že robiť advokáta diablovi, a to niekedy robím naozaj rád, by bolo omnoho ľahšie, ako sa snažiť obhajovať zúfalé výroky jedného unaveného muža.

Naozaj, nie je mu čo závidieť. Ani tie roky slávy, dobrú kariéru, či moc, ktorá sa ho najprv zmocnila a teraz je v troskách. Aj vďaka tej sexi asistentke, neskôr štátnej radkyni s podobným menom, ktoré by sa v tejto súvislosti, hodilo do veršu, alebo básničky. Možno by stačilo len malé a výstižné haiku na pamiatku. Ale na koho? A načo?

Troška prešľap to bol, stačilo si preveriť jej minulosť. Ale tých prešľapov bolo viac. Aj z luxusného bytu sa pomaly, ale isto bude musieť tento muž, ktorého tu už každý v tejto krajine pozná, vysťahovať a hľadať si svoj nový domov. Nových susedov. Ale príjmu ho medzi seba? Bude ich môcť ráno, či na ceste do obchodu pozdraviť, prehodiť pár slov?

Preto aj chápem, že sa mu v posledných dňoch honí hlavou množstvo myšlienok, ktoré mu bránia si zachovať ako takú tvár. Veď to bol predsa jeho plán? Či sa mýlim? Neviem však pochopiť jeho poslednú reakciu na otázky delegátov zaujímajúcich sa o pôsobenie mafie na východnom Slovensku. Neviem pochopiť hlavne jeho cynickú vetu: „Predstava, že by mafia mala záujem o východné Slovensko je absurdná, pretože tam nič nie je.“

Každý, kto ako tak pozná dejiny mafie, zistí, že práve tam, kde „nič“ nebolo, kde vláda neprejavovala záujem o miestne obyvateľstvo, sa zrodila „Cosa nostra“. Je to naša vec, lebo nás v tom roky nechali samých. Spomeňme si len na Sicíliu, alebo Neapol.

To boli presne tie miesta, kde si miestni ľudia spočítali straty a zisky a vyšlo im, že je výhodnejšie s takou skupinou v „tichosti spolupracovať“, tolerovať ju, aby nestratili aj to posledné čo majú, svoj život. Možno aj to mohla byť motivácia nejakého úradníka, prečo prižmúril oko. Alebo len pochopil, že hodnota peňazí je úmerná hodnote života. Je to však svet, ktorý naozaj chceme?

Alebo ľuďom chýbali informácie a miesto nich, mysleli v prvom rade na svoju obživu? Áno, aj to je dôvod, prečo niektorí nevedia, čo sa deje v ich najbližšom okolí. A nie je to ich chyba. No som si istí, že aj napriek tomu budú vedieť o tom, až sa raz do ich štvrte, či ulice, tento muž prisťahuje. Budú však ochotní ich predstaviť aj ďalším obyvateľom a povedať: „toto sú naši noví susedia“?

Jedno je v tejto chvíli však isté, tam kde nie je nič, sa unavený muž asi neplánuje presťahovať na svoj zaslúžený odpočinok, ak teda nechce za vysokými múrmi čakať na Godota, alebo sa priznať k nihilizmu.

Ibaže ten Godot, už dávno prišiel, tak ako výroky tohto muža, postupne a potupne prichádzajú o svoju hodnotu, až dosiahnu bod nula. Nič. Zachráni teda jeho tvár, toto posledné gesto?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Herman: Nie je normálne, že v zdravotníctve štát čaká na sponzorov

Moderátor presviedčal už osem ministrov.

OBJEKTÍV

Jednoduchá animácia ukazuje rýchlosť svetla. Vydržíte ju pozerať?

Na videu putuje svetlo zo Zeme na Mars.


Už ste čítali?